Svátek má: Vilém

Zprávy

Velikost textu:

Putinova vysoce riziková pokerová hra

Putinova vysoce riziková pokerová hra

Vladimir Putin, vládce Ruska 21 let, je bojovník v judu, ne šachista. Šachista myslí strategicky. V případě potřeby přijímá i remízu. Judista však bojuje čistě takticky, snaží se v momentu překvapení využít slabosti a nepozornosti soupeře a náhle ho porazit. A žádná remíza se nekoná.

Vladimir Putin, ruský prezident
27. ledna 2022 - 10:30

Druhou charakteristikou politiky Kremlu je, že nedokáže odolat vnímaným slabostem svého protějšku, stejně jako Putin trpí přízračnými bolestmi sovětského impéria, které se zhroutilo před 30 lety, které se snaží obnovit prostřednictvím sfér vlivu, např. jako současné destabilizované Bělorusko a Kazachstán, aby byly opět na stejné úrovni a byly uznány jako světová velmoc. A to přesto, že demograficky se zmenšující země, která žije z exportu surovin, má pouze HDP Španělska, tedy objektivně střední mocenskou úroveň, píše v komentáři na německém webu Jungefreiheit dr Albrecht Rothacher.

Nyní Západ aktuálně nabízí dost slabin pro Putina, který uvažuje v mocenské politice. Biden v září bezhlavě uprchl z Afghánistánu, stejně jako před ním Trump v Sýrii, opustil své spojence a jako strategického soupeře vidí pouze Čínu. Evropané jsou k smíchu, nebýt slz.

Putin nechává všechny možnosti otevřené


Macron vede prezidentskou kampaň, v Římě jako obvykle vládne politický chaos, Berlín hraje morálního anděla míru, nabízí Kyjevu nejprve vodíkové centrum a poté polní nemocnici s vysokou odstrašující hodnotou a EU v Bruselu je jako vždy rozdělena, a proto není podporována kýmkoli, kdo je z hlediska mocenské politiky brán vážněji. V Londýně premiér bojuje o politické přežití, ale posílá alespoň protitankové zbraně.

Putin mezitím nechává všechny možnosti otevřené. Od loňského jara mezitím na východní a jihovýchodní hranici Ukrajiny a na Krymu shromáždil asi 125 000 mužů s těžkou technikou a mezitím organizuje vojenská cvičení na jihu Běloruska. Samozřejmě, že tato vojska v žádném případě nestačí k dobytí a obsazení 52milionového národa a poražení armády 215 000 mužů, která je nepochybně hůře vyzbrojena než ruská.

V nejhorším případě by mohl formálně anektovat dvě "lidové republiky" Doněckou a Luhanskou (což je málo platné, protože je už stejně ovládá), a pak "vyprovokovat" řízenými milicemi v omezené válce k dobytí pozemního koridoru. podél Azovského moře na Krym, ale pravděpodobně by musel zajistit jeho pravé křídlo až k Dněpru, i když v zimě s obrovskými logistickými problémy.

Je to věrohodný odstrašující prostředek

Ve stejné době, jako ve své válce v Gruzii v roce 2008 (tehdy až po Tbilisi), mohl podniknout pomocný útok na Kyjev ze severu, ale bez dobytí města. Hybridní akce (jako anexe Krymu v roce 2014), námořní blokáda v Černém moři nebo série hackerských útoků by samozřejmě byly nízkoprahové a méně rizikové.

Stejně jako ve studené válce závisí udržování míru na důvěryhodnosti účinného odstrašování, ačkoli jako nečlen NATO by Ukrajina nemohla počítat s vojenskou pomocí a zůstala by sama v hodině potřeby. Na jedné straně Britové a USA pokračují v dodávkách vojenského materiálu navzdory ruským hrozbám. USA zvýšily svou vojenskou pomoc na 650 milionů dolarů.

Pak hrozí sankce. Pokračující blokáda Nord Streamu 2 a především vyloučení Ruska z platebního systému SWIFT by bylo zničující pro ruskou exportní ekonomiku a financování státního rozpočtu, který je krmen především z jejich výnosů, ale ovlivnilo by Evropu (ale nikoli energeticky soběstačné USA! ) zaostávají, protože po přerušení vývozu ruského plynu, ropy a dřeva do EU by se pec doslova vypnula, v důsledku čehož by ceny na světovém trhu rychle rostly. Například země jako Finsko, Slovensko a Bulharsko jsou z potrubních důvodů stoprocentně závislé na ruském plynu. Výstřel do nohy proto není věrohodným odstrašujícím prostředkem.Existuje něco účinnějšího než sankce

Kromě toho, jako profylaktické opatření proti západním sankcím a vnějším otřesům, Rusko nashromáždilo značnou pokladnu zlatých a devizových rezerv ve výši 630 miliard USD, která byla krmena především z příjmů z ropy, a na rozdíl od Západu s pouhými 19 produkce státního dluhu, prováděla solidní rozpočtovou politiku, aby se nedostala do státního bankrotu.

Na druhou stranu by bylo mnohem inteligentnější pohrozit konfiskací mezinárodního majetku vládců Kremlu a nejrůznějších oligarchů. Zločin už není zábava, když vám někdo ukradne kořist. Najednou jsou zabaveny vily a vinné sklepy na Azurovém pobřeží, chaty v Chamoix, městské domy v Maifair, účty v Karibiku a na Kypru a krásné jachty.

Putin už ten svůj, který se opravoval v německé loděnici, před dokončením prací odvezl do bezpečí v Königsbergu. Odstrašující efekt tedy funguje a k čemu jsou hromady sutin Doněcka a Luhanska jako náhrada, když přicházíte o miliardy ze svých vlastních?

Úspěšná hrozba

Sankce nebudou nijak zvlášť rozčilovat průměrného ruského občana, bez ohledu na to, jak patriotický může být jinak. Ruská ekonomika od roku 2013 stagnuje i proto, že soukromé podnikání je systematicky drancováno aparátčíky, velkými i malými kremelskými oligarchy a daňovými vyšetřovateli.

Od té doby reálné příjmy klesly o deset procent. Inflace je přes osm procent. Rubl ztratil polovinu své hodnoty. Hlavními obavami Rusů jsou inflace, zbídačení a korupce. Putin může být nepopulární, ale protože účinně eliminoval organizovanou opozici, není ohrožen. Nepotřebuje tedy krátkou vítěznou válku jako v roce 1999 proti Čečencům.

Pozitivní: Putin si úspěšně vybudoval hrozbu, je středem mezinárodní pozornosti (existuje obdoba Kimů v Severní Koreji!) a dokáže vyjednávat s USA na stejné úrovni se svými maximálními požadavky. Summit s Joe Bidenem je stále pravděpodobnější (role pro Vídeň?).

Konstruktivními tématy by byly: odzbrojení raket středního doletu ve střední Evropě na obou stranách (včetně raket Iskander kolem Königsbergu), maximální limity pro vojenské manévry a rozmístění na příslušných aliančních hranicích, hraniční záruky, nasazení pozorovatelů manévrů, demilitarizace Krymu a Donbass, společná řešení pro Sýrii, Libyi a Írán, post-mortem management pro Afghánistán a stažení Wagnerových žoldáků z Afriky.

V neposlední řadě: Rusko a „Západ“ nemají žádný „střet civilizací“. Jsme součástí společného západního kulturního dědictví, které bohužel až příliš často zbytečně vypadává. Tentokrát ve prospěch Číny.

(rp,prvnizpravy.cz,jungefreiheit,foto:arch.)Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
51%
Ne
transparent.gif transparent.gif
24%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
25%