Svátek má: Vilém

Komentáře

Jiří Valenta

člen Zastupitelstva Plzeňského kraje

Zásadní střet parlamentní demokracie a ideologie „havlismu“

„Občan Václav Havel“, polistopadový „primus inter pares“, tedy první mezi rovnými, budiž mu za jeho pozemské hříchy země lehká, se nikterak netajil svojí nenávistí k politickým stranám, to je veřejně známo.


Ve své naivně zjednodušené a skoro až absurdní představě o řízení státu a společnosti obhajoval systém tzv. „nepolitické politiky“. Bohužel však v jeho subjektivním pojetí občanské participace, která je ve své standardní formě v etablovaných demokraciích zcela běžná a dokonce potřebná, dominoval, zbytněl a následně až obludně metastázoval klientelismus, dnes shledávaný jako všudypřítomný a velice bolestně léčitelný.

Kdybychom však chtěli aktuální stav společnostilépe pochopit, museli bychom odhlédnout k  samotným kořenům tohoto, hodnoty spravedlnosti devalvujícího, sektářství. Z úzké „kavárenské party“ kolem Václava Havla, s centrálou na Hrádečku, byla účelově vytvořena extenzivní skupina Charta 77. Pouze však její hlavní konstruktéři věděli, že za archem obecně akceptovatelného textu se ve skutečnosti skrýval individuální chtíč po majetku a moci, obratně zaobalený v přiživované touze národa po akceptaci „lidských práv“. A skutečně! Po „listopadových událostech“, prokazatelně rozpohybovaných jako převod k reformám socialismu, demokratickým volbám, stranické pluralitě či otevření hranic, ale nikoliv v koncepčním směru k nehumánnímu kapitalismu, začali „Havlovi kádrově čistí lidé“ rychlostí blesku obsazovat snadno dobyté, spíše ale předané, posty.  Nikdo z nich v tento čas ani na chvilku nepomyslel na Havlův prezidentský slib věrnosti socialismu, na „proslavený“ projev o nezdražování, o komunistickém strašáku nezaměstnaností, oboustranném rozpuštění vojenských paktů a jiné „perly“. Ostatně divím se, že tento projev nebyl,v rámci deklarované „objektivity“, také vydán na CD a distribuován stejně, jako se to odehrálo s vystoupením Milouše Jakeše v Červeném Hrádku v Plzni. V Havlově případě, se však nejednalo o stranický aktiv v příměstském kulturním domě, ale o úmyslné a záludné lži vyjevené jako poselství důvěřivému a slibem konzumu dočasně omámenému národu.

Větší problém, než „bělení orální historie“, nastal „havlistům“, vyskytujícím se v mnoha politických subjektech a na mnoha řídících pozicích, když jejich dominantní mocenský vliv začala bortit, nedávno ještě spřátelená, skupina pravicově orientovaných ekonomů kolem Václava Klause. Často se jednalo o bývalé nomenklaturní členy KSČ, disponující četnými „předlistopadovými“ výsadami. A právě v tuto dobu se naplno „rozhořel spor“ o politickou a ekonomickou moc ve státě, jehož projevy registrujeme dodnes. Konkrétně bych mohl zmínit například verbální i fyzické útoky na prezidenta Zemana.

„Havlisté“, za masivní mediální podpory, nyní již ale „útočí na vše, co se hýbe“, lhostejno zda „doleva či doprava“. Otřásají tak přitom principy naší parlamentní demokracie v samotných základech. Čím více je jejich ideologická a poziční výlučnost ohrožována, případně demokraticky zpochybňována, tím horečněji jsou budovány nové památníky adorovanému kultu. Do každodenních mediálních bitev jsou vysílání již nejen „mladofrontovští“, ale bohužel i „veřejnoprávní ČT a ČRo bojovníci“. Je však stále jasnější, že válku, vedenou na mnoha frontách, nemohou vyhrát!  Při pohledu zpět mohou totiž národu nabídnout pouze rozkastovanou, bezhodnotovou a morálně zplundrovanou zemi, která jei ekonomicky „na dně“. Přirozeně, že se nouze netýká apologetů„ Havlovy víry“ typu pana Bakaly, naposledy hloupě vymazaného ze Zemanova projevu, ale těch zbylých 90% našich spoluobčanů. Nabízí se otázka, zda v sobě najdou alespoň torzo pokory, slušnosti a sebereflexe. Obávám se, že nikoliv a český národ budou svými intrikami a každodenními mediálními hrátkami rozdělovat ještě dlouho, obdobně jako tomu bylo v případě jejich ikony. Uvidíme, co ta naše parlamentní demokracie pod jejich soustředěným tlakem ještě unese, v každém případě jí však držme palce!

Jiří Valenta

O co jim vlastně jde? O spravedlnost a pravdu nikoliv!

O co jim vlastně jde? O spravedlnost a pravdu nikoliv!

Jiří Valenta 

29. ledna 2023
Komu? Realizátorům a sympatizantům politiky koaliční vlády pod tvůrčí taktovkou ODS, kteří k snazšímu prosazení a realizaci svých elitářských a transatlanticky submisivních cílů trvale nadužívají takových termínů, jako je spravedlnost, pravda, demokracie, či svoboda.

Koalice bojuje o možnost další manipulace veřejností!

Koalice bojuje o možnost další manipulace veřejností!

Jiří Valenta 

12. ledna 2023
Poněkud stranou hlavních zpráv, či palcových novinových titulků, tedy za přísně zaranžovaného mainstreamového nezájmu, se odehrávalo v poslanecké sněmovně druhé čtení novely Zákona o České televizi (a Českém rozhlasu),...

Realizace projektu “Gigafactory” v Líních byla od počátku daná!

Realizace projektu “Gigafactory” v Líních byla od počátku daná!

Jiří Valenta 

6. prosince 2022
Situace s realizací projektu výstavby obrovské továrny na autobaterie do elektrovozidel firmou Volkswagen,..

Nemají se prý rádi, ale pro funkce jsou kamarádi!

Nemají se prý rádi, ale pro funkce jsou kamarádi!

Jiří Valenta 

29. září 2022
Skoro až chorobně projevované, názorové, ale i mnohdy i osobní, animozity doprovázely před nedávno skončenými obecními volbami v Plzni...

Sliby se slibují, ale kdo se potom raduje?

Sliby se slibují, ale kdo se potom raduje?

Jiří Valenta 

10. září 2022
Ten, kdo se rozhodne volit podle toho, co se mu halasně naslibuje několik málo týdnů před otevřením volebních místností, nebývá na tom v konečném výsledku nikdy o mnoho lépe....

Plzeňský kraj klesá k “finančnímu dnu, ale někteří na palubě stále tančí!”

Plzeňský kraj klesá k “finančnímu dnu, ale někteří na palubě stále tančí!”

Jiří Valenta 

30. srpna 2022
Situace na trhu s energiemi je více než hrozivá, o čemž se není nutné rozepisovat!

Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
51%
Ne
transparent.gif transparent.gif
24%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
25%