Svátek má: Vilém

Komentáře

Kdy padne Bachmut?

Česká mainstreamová média prostě nejsou schopna podávat objektivní informace o situaci na ukrajinských frontách. To je konstanta jejich práce.


Každému pozorovateli, který si zachoval zdravý úsudek, muselo být i ze zamlžovaných zpráv v českých médiích z bojišť východní Ukrajiny zřejmé, že ukrajinská armáda zažívá perné chvíle. A to zejména na západě Donbaské oblasti, u zřejmě klíčového města Bachmut. Toto město je důležité pro obě strany zřejmě pro svou polohu na západě Donbaské oblasti, když přes něj směřují dopravní spojení k dalším městům.

Česká média zatím nepřistoupila k defenzivní propagandě typu novin staré rakouské monarchie z roku 1914 : „Ukrajinu ovinuly černé mraky“. Ale v rámci výstavby vzdušných zámků píší a mluví čeští novináři často s velkou dávkou fantazie o jarní ukrajinské protiofenzivě vůči ruským vojskům. Kladu si otázku. Je to vůbec reálné? Má Ukrajina pro takovou ofenzivu dostatek mužů, výzbroje, munice a účinných zbraní?


Kromě toho i jednostranná česká média připouštějí, že Rusové neposlali na ukrajinské bojiště zdaleka všechny vojáky, které v týlu cvičí po mobilizaci na podzim minulého roku. Nechávají si zřejmě zálohy a připravují, podle všeho, hlavní úder. Teď u Bachmutu, pokud Ukrajinci neustoupí, může nastat jejich obklíčení a tedy "malý Stalingrad".

V českých médiích už se tak často nesetkáváme s tím, že jsou ruští generálové popisováni jako neschopní matláci a jejich vojáci jsou vykreslováni jako lidé bez odhodlání, špatně vyzbrojení a vybavení pro zimní období.Jsou to zřejmě stejné fantazie, jako jsme zažívali před rokem po prvních kolech hospodářských sankcí vůči Rusku. Tehdy se moderátoři zejména v ČT ptali svých nekritických hostů, kdy že se ruské hospodářství, ruská měna a vůbec Rusko zhroutí? Za týden, za měsíc? Zatím se nezhroutilo vůbec nic a tak zase jiní odborníci na Rusko píší o tom, že dopad sankcí bude jistě zdrcující, ale dlouhodobý. Ale za pět let už bude dávno po válce, jak všichni jistě doufáme...

Do hry vstoupila také Čína, jediná se Spojenými státy skutečně ekonomicky srovnatelná velmoc. Nabízí alternativu mírového řešení. Tahle alternativa není příliš vzdálená od Muskova plánu. E. Musk, jak známo, přišel se svým mírovým plánem už před řadou měsíců a je škoda, že byl tak briskně odmítnut.


Návrhy velmoci typu Číny se už odmítají hůře. Ono by se totiž mohlo stát, pokud budou oslyšeny čínské návrhy na zastavení dodávek zbraní na Ukrajinu ze Západu, že začne dodávat potřebné zbraně také Rusku, aby vyrovnala jeho hendikapy v některých zbraňových systémech. A tak doufejme, že všichni aktéři konfliktu docházejí zvolna k názoru, že mír je lepší než válka. A že už někde probíhají diskrétní jednání mezi velmocemi, hlavně mezi Ruskem a Spojenými státy, které unikají záři reflektorů a přítomnosti televizních kamer a novinářů. Jen tak bude možné konflikt ukončit. A zastavit tak ztráty na životech a ohromné ztráty na majetku a infrastruktuře ukrajinských občanů i ukrajinského státu. Představa, že se Rusku podaří vnutit podmínky ve stylu jeho bezpodmínečné kapitulace je z říše sci-fi. A tak snad bude lepší začít opravdu seriózně jednat. To naštěstí není a nebude v gesci matláků z české vlády, kteří jsou tak ideologicky zaujatí, že by válčili třeba sto let. A je jim jedno, že během minulého a tohoto roku klesne životní úroveň českého obyvatelstva v průměru – podle mého odhadu – o pětinu až čtvrtinu.

Jiří Paroubek

Zbytečná návštěva USA v nevhodnou chvíli

Zbytečná návštěva USA v nevhodnou chvíli

Jiří Paroubek 

24. května 2023
Mám na mysli návštěvu předsedkyně Poslanecké sněmovny Pekarové Adamové ve Washingtonu.

Vláda bere lidem úspory a snižuje životní úroveň

Vláda bere lidem úspory a snižuje životní úroveň

Jiří Paroubek 

21. května 2023
Snižování množství drahého kovu v minci, to byl kdysi způsob, jak panovníci ve středověku znehodnocovali peníze, tedy prováděli inflaci.

Smutné vládní představení...

Smutné vládní představení...

Jiří Paroubek 

13. května 2023
Vláda dnes představila vládní balíček, který má - podle ní - přispět ke konsolidaci veřejných financí.

Vláda nemá představu řešení problémů státního rozpočtu

Vláda nemá představu řešení problémů státního rozpočtu

Jiří Paroubek 

7. května 2023
Ještě nikdy v historii České republiky jsme se nedostali po čtyřech měsících roku ke schodku státního rozpočtu 200 mld. Kč. A hlavním viníkem této situace není ani Putin, ani předchozí vláda, ale vláda současná.

Místo slíbených desítek tisíc bytů nebude nic

Místo slíbených desítek tisíc bytů nebude nic

Jiří Paroubek 

27. dubna 2023
Dnešní vládní strany před volbami slibovaly výstavbu desítek tisíc dostupných a tedy převážně komunálních bytů ročně.

Jak je to vlastně s Čínou a Tchaj-wanem?

Jak je to vlastně s Čínou a Tchaj-wanem?

Jiří Paroubek 

22. dubna 2023
Při cestách našich vrcholných ústavních činitelů na Tchaj-wan se v hlavách některých našich příliš aktivistických novinářů zrodila myšlenka, že vlastně Čínu k ničemu nepotřebujeme. A že naopak Tchaj-wan je to pravé ořechové, co ekonomicky potřebujeme mnohem více.

Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
51%
Ne
transparent.gif transparent.gif
24%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
25%