Svátek má: Vilém

Komentáře

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Seznam Zprávy dlouhodobě pracuje na formování české politiky tím „jedině správným směrem".

Nyní toto médium dalo slovo jednomu ze sponzorů či dokonce architektů volební kampaně Petra Pavla, který si dnes vytyčil ještě jiný ambiciózní politický cíl. Je to zajímavé čtení.

Pravici přeci nestačí mít ve svých rukou „jen" úřady prezidenta, premiéra, předsedy obou parlamentních komor a předsedy Ústavního soudu, ona prostě potřebuje „drapnout všechno".

K tomu všemu směřují např. velmi vážné úvahy vlády o změnách volebního zákona, které by měly zúžit počet volebních dnů na jeden. Nejspíš proto, aby řada zaměstnanců, kteří nebývají většinou volební oporou stran pravice, neměla možnost přijít k volbám. A za druhé, prosadit takovou změnu volebního zákona, která by umožnila korespondenční volbu. Základním nedostatkem korespondenční volby je, že jaksi zmizí tajnost hlasování. Pravice tak už nebude muset organizovat nákladné kampaně typu „Přemluv bábu, dědka", ale postačí, aby "správně" motivovaní vnoučci a vnučky dříve narozených lidí, kteří většinově volí strany nalevo od středu, za ně vlastně vyplnili volební lístky „tím správným způsobem".

Těmito změnami volebního zákona by se dalo zopakovat volební vítězství současné koalice i v příštích sněmovních volbách. Ale jisté to není. A proto je potřeba udělat ještě další kroky...

Zejména je potřeba ochočit část levice (protože s komunisty se nepočítá) anebo ji alespoň neutralizovat do protibabišovské polohy. Politický investor Jan Barta se prý již obrátil na předsedu sociální demokracie Michala Šmardu. Nabídl mu financování ze strany nejspíše celého finančního konsorcia (jeden sponzor může totiž dát straně jen 3 mil. korun) a Spolku pro podporu liberální demokracie a začít sponzorovat tuto stranu.

Nelze se zbavit dojmu (Barta to dokonce i neomaleně říká), že jde o to, ochočit sociální demokracii tak, aby stáhla část hlasů SPD, hnutí ANO, případně komunistů. To by znamenalo zcela změnit  ČSSD na marketingový projekt, který by měl v budoucnu zabránit vytvoření jakékoliv levostředové vlády, neboť Bartův projekt je v první řadě protibabišovský. Což by samo o sobě nemuselo být politicky špatné. Ale špatné je, k jakým cílům by toto Barta a jeho finanční konsorcium včetně zmíněného spolku, chtěli přivést.


Ochočená sociální demokracie, zbavená „toxických přívěsků"(jak to charakterizuje Barta) by pochopitelně tím nebo oním způsobem podpořila pravicovou vládní koalici jako „jediný prostředek boje proti populismu" (rozuměj proti Babišovi a proti Okamurovi).A jako za neblahých časů Sobotky by kašlala na skutečné zájmy levicových voličů. Jak napsal J. Barta vcelku cynicky na svém twitteru: „Když nepůjde vzkřísit novou sociální demokracii", pak tedy vytvořit „jinou, novou proevropskou levicovou stranu". A kdo do čela takové strany? Když prý nebude ochotná se do čela postavit Jana Maláčová, tak to může být třeba Danuše Nerudová. Co na tom, že Nerudová se před nedávnými volbami hlásila k pravému středu? Přeci za peníze investované do dobrého marketingu se dá všechno koupit. I novou politickou identitu. Konec konců, o tom se chlapci z výše zmíněného spolku přesvědčili v prezidentské volbě. Ze, ve své podstatě politicky neprodejného zboží, někdejšího školitele agentu Vojenské kontrarozvědky generála Pavla,  vytvořili ikonu pravdy a lásky, která slavně zvítězila nad „zlem a nenávistí".

Nepochybuji o jejich velkých schopnostech měnit víno na vodu a z černého dělat bílé. Prostě to umějí. Třeba tu a tam postrčit žádoucí směrem nějaký ten průzkum veřejného mínění,  koupit prostor v médiích apod.. Ale i tak zkusím tomuto jejich nemravnému projektu oponovat a čelit.

Nemůžu se zbavit dojmu, že naše politické investory, tak úspěšné při volbě generála Pavla prezidentem,  trochu popohnalo v jejich aktivitách směrem k ochočení nejstarší politické strany v zemi, vytvoření spolku Nespokojení, který byl zaregistrován v předminulém týdnu a jehož cílem je spojení celé levice tak, aby kandidovala nezávisle na jakékoliv nadřízené či kmotrovské podnikatelské skupině. A zejména ne jako síla ochočená českou pravicí a jejími podnikatelskými exponenty již do Evropského parlamentu a později do Poslanecké sněmovny.

Možná, že chlapci své karty vyložili na stůl trochu předčasně... Všechno se, hoši, vyhrát nedá.

 Jiří Paroubek

Zbytečná návštěva USA v nevhodnou chvíli

Zbytečná návštěva USA v nevhodnou chvíli

Jiří Paroubek 

24. května 2023
Mám na mysli návštěvu předsedkyně Poslanecké sněmovny Pekarové Adamové ve Washingtonu.

Vláda bere lidem úspory a snižuje životní úroveň

Vláda bere lidem úspory a snižuje životní úroveň

Jiří Paroubek 

21. května 2023
Snižování množství drahého kovu v minci, to byl kdysi způsob, jak panovníci ve středověku znehodnocovali peníze, tedy prováděli inflaci.

Smutné vládní představení...

Smutné vládní představení...

Jiří Paroubek 

13. května 2023
Vláda dnes představila vládní balíček, který má - podle ní - přispět ke konsolidaci veřejných financí.

Vláda nemá představu řešení problémů státního rozpočtu

Vláda nemá představu řešení problémů státního rozpočtu

Jiří Paroubek 

7. května 2023
Ještě nikdy v historii České republiky jsme se nedostali po čtyřech měsících roku ke schodku státního rozpočtu 200 mld. Kč. A hlavním viníkem této situace není ani Putin, ani předchozí vláda, ale vláda současná.

Místo slíbených desítek tisíc bytů nebude nic

Místo slíbených desítek tisíc bytů nebude nic

Jiří Paroubek 

27. dubna 2023
Dnešní vládní strany před volbami slibovaly výstavbu desítek tisíc dostupných a tedy převážně komunálních bytů ročně.

Jak je to vlastně s Čínou a Tchaj-wanem?

Jak je to vlastně s Čínou a Tchaj-wanem?

Jiří Paroubek 

22. dubna 2023
Při cestách našich vrcholných ústavních činitelů na Tchaj-wan se v hlavách některých našich příliš aktivistických novinářů zrodila myšlenka, že vlastně Čínu k ničemu nepotřebujeme. A že naopak Tchaj-wan je to pravé ořechové, co ekonomicky potřebujeme mnohem více.

Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
51%
Ne
transparent.gif transparent.gif
24%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
25%